התקדמות וחידושים בנושא הגנת מיסבים

לפני 50 שנה, רכבים חדשים יוצרו עם מד נסועה ( מד קילומטרז' ) אשר יכול להגיע רק עד 100,000 ק"מ וברגע שהרכב הגיע למספר הזה – מד הנסועה התאפס.   נשמע מצחיק, אבל לפני 50 שנה הגעה ל 100,000 ק"מ של נסיעה ברכב הייתה הישג לא מבוטל ומפתחי הרכב לא האמינו שרכבים יכולים להגיע למרחק מצטבר שכזה.       ההיגיון מאחורי החשיבה שלהם עמד על כל שהנסיעה השנתית הממוצעת הייתה 10,000, כאשר מרבית ייצרני הרכבים נתנו אחריות לתקלות עד 12,000 ק"מ  או 12 חודשים. כיום המספרים הם פי כמה וכמה, מה שמעיד על התקדמות בכל הפרמטרים של תיכנון, ייצור והנדסה. 

בתעשייה הכללית, בדגש על תחום הציוד הסובב, היו מקרים של מתן אחריות לשלושה חודשים עד שנה.  כיום גישה זו השתנתה ולקוחות מצפים לאחריות של שנתיים ולעיתים עד 5 שנים; כך גם הציפייה ל MTBR אשר הלכה וגדלה.  יש כיום אפילו מוצרים אשר מוגדרים כ Life time Guarantee , או אחריות לכל החיים, כמו לדוגמא רוב מוצרי חברת Leatherman   המייצרת סכיני עבודה/אולרים מקצועיים. 

בנושא מיסוב תעשייתי והגנה על מיסוב תעשייתי הייתה בשנים האחרונות קפיצת מדרגה משמעותית הודות לחידושים והתפתחות מדע האמינות ( גם כמקצוע ) כאשר ניתן לחלק את התחום של שיפור אמינות, או שיפור ביצועים, לשלושה חלקים:

  • בדיקת רעידות/תנאי עבודה 
  • גירוז/שימון מיטבי 
  • הגנת המיסב מפני אבק ומניעת נזילת נוזל סיכה 

 

נקודת המוצא להבנת נקודות אלו היא ההבנה שכשל מיסב ייגרום לכשל ציוד ועקב כך עלולים להיתקל בעצירת קווי ייצור, אובדן תפוקה והפסד רווחים. 

מיסבים עובדים בצורה הכי טובה שהם מוגנים משלושה אלמנטים מרכזיים : התחממות,רעידות,או שינוי מכאני כלשהו.

התחממות מיסב נוצרת בדרך כלל כאשר אין מספיק נוזל סיכה אשר מונע חיכוך והולכת חום מהמיסב. יכול להיות גם שמיסב יתחמם בגלל שהמיקום בו הוא מותקן חשוף לחום גבוה ( לדוגמא בתוך תנור של מאפייה ).   ככל שניטיב לשמור על המיסב כך יארכו חייו. 

קיימות סיבות רבות לרעידות ושינויים מכאניים במיסבים.  כיום קיימים חיישני רעידות המנטרים ON-LINE את המיסב/הציוד ובכך ניתן לדעת כמעט בכל רגע האם המיסב עומד לפני קטסטרופה.

למרות שניתן לקבל אינדיקציה למצב בו נמצא המיסב המטרה לשמור על המיסב ככל שניתן על מנת שהציוד/המיסב לא יגיעו למצב קריטי.

לטובת הגנה מיטבית על המיסב ומניעת התחממותו נדרש להקפיד על שתי פעולות עיקריות :   

  • סיכה נכונה ( שמן או גריז בדרך כלל )
  • מניעת כניסת מזהמים לתוך המיסב

 

סיכה נכונה:
ניתן לחשב ולקבוע את סוג וכמות נוזל הסיכה למיסב.  ייצרני מיסבים מגדירים ברוב המקרים את סוג נוזל הסיכה ואת הכמות הנדרשת במשך זמן או אחרי מספר שעות עבודה של המיסב.    אנחנו בטנכנוסיל מאמינים כי התקנה של אמצעי סיכה אוטומטי וקבוע זו הדרך הבטוחה יותר לביצוע סיכה מיטבית למיסב.    הליך זה של סיכה אוטומטית מונע כניסת מזהמים לחומר הסיכה ופותר בעיה של סיכת ייתר או חסר.  כמות חומר הסיכה אשר מגיע אל המיסב מדודה ומבוצעת באופו רציף לאורך זמן מוגדר מראש.  התהליך האוטומטי מנטרל את הצורך בהסתמכות על מכונאי צמוד לכל נקודת סיכה ובעצם התהליך האוטומטי דואג לפינוי זמן ואמצעים למכונאי.   בזמן שמתפנה ניתן לבדוק רעשים,רעידות חום וכדומה ולהסתמך על כך שנוזל הסיכה ממשיך להגיע למיסב ( לאביזר סיכה אוטומטית אין מילואים,אין חגים, אין שבתות עם המשפחה.  הוא עובד בדיוק למשך הזמן שהוגדר לו)

 

מניעת כניסת מזהמים :
על מנת למנוע כניסת מזהמים אל המיסב מקובל להשתמש ברכיב מכאני שנקרא : מחזיר שמן, או אטם שפה ( Oil Retainer   Lip Seal)   התרגום בעיברית קצת שגוי היות ומחזיר השמן אמור להיקרא " מחזיק שמן " , השמן מוחזק ואמור לא לצאת , אך הוא אינו מוחזר…  לטובת העיניין נישאר בטעות התרגום הקלה אשר מזמן השתרשה לה לכל שכבות המקצוע. 

בחברת טכנוסיל מייצגים שתי חברות אשר מייצרות מחזירי שמן משופרים.  ייחודים הוא בשיטת העבודה והמבנה המיוחד אשר עונה על צורך בבעייה חמורה שיש במחזירי שמן ואטמי שפה רגילים –  השפה אשר מתחככת מול הציר גורמת לאורך זמן לשחיקה של הציר.  השחיקה הזו היא כמו גיא קטן אשר דרכו יכולים לקרות שני דברים לא טובים.    בריחת נוזל סיכה מהמיסב ( זוכרים שהמיסב חייה נוזל סיכה ? )   והדבר השני הוא כניסה של מזהמים לתוך המיסב ( זוכרים שמיסב לא אוהב מזהמים ? ) 

חברת ISOMAG  מייצרת מחזירי שמן מגנטיים.  מאד דומים לאטמים מכאניים בהיבט שמדובר על חלק סטטי וחלק סובב כאשר האטימה בינהם מבוצעת על בסיס שני שדות מגנטיים עם מקדם חיכוך אפסי.  האטימה כלפי הציר היא באמצעות אטם O ( אורינג ). אך האטם בעל תנועה יחסית עם הציר ולכן אינו זז.  היות והוא לא זז – לא נוצרת שחיקה בציר.

חברת INPRO SEAL מייצרת מחזירי שמן בסגנון לברינטי.  נוזל הסיכה לא יכול לצאת דרך מחזיר השמן היות והמעברים אשר בתוך מחזיר השמן הם בצורת מבוך עם שינויי נפח ונוזל הסיכה לא יכול לעבור אותם ( צריך לזכור ששמן מיסב אינו בלחץ גבוה מאד בדרך כלל ) .

גם במוצר זה האטימה כלפי הציר היא באמצעות אטם O ולכן גם כאן הציר נשמר ולא נגרם לו נזק

חשוב לציין כי שני המוצרים מונעים גם כניסת מזהמים אל המיסבים.

 

כמו לכל מוצר, גם למוצר הזה יש ייתרונות ויש חסרונות. החיסרון של מוצרים אלו שהם אינם מוכרים להרבה בעלי מקצוע ולכן נדרש שיכנוע רב על מנת להכניס אותם לעבודה.  אפשר להגיד שעלות המוצר הראשוני גבוהה יותר ממוצר רגיל ( מחזיר שמן רגיל ) אבל החזר ההשקעה שנמדד באורך חיים של ציוד הוא אדיר לעמות מחזיר שמן רגיל.   תמיד ניתן לחשב עלות רכישה של מוצר X לעומת מוצר Y , אך לעיתים קשה למדוד במדוייק כמה כסף ניתן לחסוך כאשר משקיעים בהגנה מיטבית על מיסבים.

צוות טכנוסיל יישמח לעמוד לרשותכם ולאפיין עבורכם את הגנת המיסב הבא שלכם.

דילוג לתוכן